Ferie za:

Język białoruski
Festiwal teatralny "ODE" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Środa, 27 Wrzesień 2017 18:49
Dnia 27.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły w ramach IV edycji Festiwalu Teatralnego ODE, którego kluczem i główną inspiracją jest prezentacja swojskości Podlasia - w końcu ODE znaczy "tutaj", obejrzeli w Teatrze Dramatycznym spektakl pt.  „Dobry dzień, Jarasłaŭ Vasillevicz". To spektakl mówiący o postaci Jarosława Kostycewicza, działacza, społecznika białoruskiego, ale przede wszystkim legendarnego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wspomnień uczniów Kostycewicza zamieszczonych w piśmie "Bielski hostineć" oraz artykułów Piotra Ostasiewicza i Doroteusza Fionika. Przekładami tekstów oraz opieką merytoryczną spektaklu zajęła się nauczycielka języka białoruskiego Walentyna Babulewicz. Stworzyła scenariusz i wyreżyserowała spektakl Joanna Troc z Teatru Czrevo. Anna Fionik - kierownik zespołu Żemerwa - przygotowała zespół wokalnie. W spektaklu występują absolwenci Zespołu Szkół nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim.

 
Spotkanie absolwentów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Środa, 27 Wrzesień 2017 18:46

W 2017 r. mija 20 lat, od kiedy w szkołach Białegostoku nieprzerwanie nauczany jest język białoruski jako język mniejszości narodowej. Główną rolę w tym procesie odegrali rodzice, którzy zainicjowali nauczanie, a w 2006 r. zrzeszyli się w ramach Stowarzyszenia AB-BA, by nauczanie i praca pozaszkolna mogły lepiej funkcjonować.
17.09.2017 r. w kawiarni Zmiana Klimatu w Białymstoku spotkali się absolwenci, rodzice, nauczyciele wszyscy ci którzy przez 20 lat wspierali tą inicjatywę.
Program spotkania był bardzo ciekawy: występ zespołu tanecznego Padlaski wianok, pokaz spektaklu Narodny Albom w wykonaniu uczestników Koła teatralnego Zabawa w Teatr, wspomnienia – filmy, zdjęcia, nauka tradycyjnych tańców białoruskich z zespołem Guda
z Mińska oraz wspólne tańce i śpiewy oraz poczęstunek.
Bardzo miło było spotkać się po latach.

zobacz zdjęcia 

Zmieniony: Czwartek, 28 Wrzesień 2017 14:33
 
Zawody Strzeleckie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Wtorek, 25 Kwiecień 2017 18:26

05.04.2017 odbyły się zorganizowane przez PG 7  II Międzyszkolne Zawody Strzeleckie dla Szkół Gimnazjalnych z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego na strzelnicy UKS Kaliber.
Powalczyć o tytuł najlepszego strzelca indywidualnie i drużynowo przybyły szkoły:
1.    Niepubliczne Gimnazjum św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku
2.    Gimnazjum w Orli
3.    Gimnazjum z DNJB w Hajnówce
4.    Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narwi
5.    PG 7 Białystok
Wszystkie drużyny przeszły szkolenie jak obchodzić się z bronią, które przeprowadził trener naszych klas sportowych pan Arkadiusz Tymofiejuk. Już pierwsze oddane strzały pokazały, że rywalizacja będzie trudna, ponieważ zawodnicy reprezentowali zbliżony i zaskakująco wysoki poziom.
Na podium indywidualnie stanęli:
I miejsce - Janusz Golonko - PG Narew 191 pkt.
II miejsce - Michał Fiedoruk - PG Narew 190 pkt.
III miejsce - Barbara Łukianiuk - PG 7 Białystok 190 pkt.
Zwycięzca Janusz Golonko strzelał z broni palnej 9mm.
Drużynowo:
I miejsce - PG Narew
II miejsce - PG Orla
III miejsce - PG 7 Białystok
Zawodnicy zwycięskiej drużyny PG Narew w nagrodę strzelali z ostrej amunicji.
Pierwszy raz w zmaganiach udział wzięli nauczyciele. Wszyscy starali się nie ustępować swoim podopiecznym. Podjęli wyzwanie, przez co dobrze się bawili i pokazali prawdziwą, ale zdrową rywalizaję.
Klasyfikacja nauczycieli:
I miejsce Bożena Szokało-Jefimiuk - PG Hajnówka 189 pkt.
II miejsce Elżbieta Rudkowska - PG 7 Białystok 188 pkt.
III miejsce Sławomir Sacharewicz - PG Orla 184 pkt.

zobacz zdjęcia 

Zmieniony: Czwartek, 08 Czerwiec 2017 14:09
 
"Курачка-рабка" w PS 64 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Piątek, 24 Marzec 2017 22:06

20.03.2017 odwiedziliśmy Samorządowe Przedszkole nr 54 „Akademię Jasia i Małgosi” w Białymstoku. Celem było pokazanie języka białoruskiego. Najlepiej to zrobić poprzez bajki, które wszyscy od najmłodszych lat kochają. Na początku dzieci dowiedziały się, że język białoruski dla wielu ludzi zamieszkujących Białystok, jak też całe Podlasie, jest językiem ojczystym. Zostały przywitane białoruską piosenką na powitanie „ Добры дзень, вітаем Вас …”Dzieci zapoznały się z alfabetem białoruskim. Najbardziej spodobała im się literka Ж, która przypomina żuka. Zanim usłyszały bajkę pt. „Курачка-рабка” wspólnie z uczennicami tłumaczyły słówka, które pojawiły się w tekście. Dzieci były zaangażowane i ku naszemu zaskoczeniu bardzo dobrze radziły sobie z tłumaczeniem. Przedszkolaki słuchały uważnie, ponieważ miały zadanie: po wysłuchaniu bajki musiały ułożyć w kolejności rysunki przedstawiające treść utworu. Zrobiły to bezbłędnie. Z rysunków powstała książeczką, którą mogły pokolorować. Spotkanie tak im się spodobało, że nie chciały wypuścić naszych uczennic.

zobacz zdjęcia

Zmieniony: Piątek, 31 Marzec 2017 09:05
 
Dzień Rodnaj Mowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Poniedziałek, 13 Marzec 2017 18:33

21 lutego w Zespole Szkół św. św. Cyryla i Metodego świętowaliśmy Dzień Rodnaj Mowy.
Z tej okazji pod patronatem Radio Racja i Niwy odbyło się dyktando białoruskie, w którym wzięło udział 40 uczniów.
W tym roku po raz pierwszy pisali zaproszeni goście: Jury Kułabuchau- radca prawny Ambasady Białorusi w Warszawie, Eugeniusz Wappa- szef Rady Programowej Tygodnika Niwa i Prezes Radio Racja, Bazyli Siegień- doktor uniwersytetu w Białymstoku i zastępca szefa Białoruskiego Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego, Źmicier Kościn- dziennikarz Radio Racja, Michał Stepaniuk- dziennikarz Radio Białystok, Ala Kamieńska- muzyk, prowadząca zespół w Zespole Szkół św. św. Cyryla i Metodego
Teksty dyktand dotyczyły życia i działalności Francyska Skaryny, ponieważ w tym roku obchodzimy 500-lecie wydania przez niego białoruskiej Biblii.
W części artystycznej mieliśmy możliwość wysłuchania występu zespołu ze Szkoły św. św. Cyryla i Metodego pod kierunkiem Pani Ali Kamieńskiej, jak również "Gawendy białoruskiej" w wykonaniu Krystiana Poskrobko z Gimnazjum w Narwi. Na zakończenie spotkania uczniowie z Narwi zaprezentowali scenkę teatralną pod tytułem „На лаўцы цёткі Юлькі”.
Wyniki naszych uczniów: III miejsce - Klaudia Golińska kl. II b, wyróżnienie- Barbara Łukianiuk kl. II b

zobacz zdjęcia

Zmieniony: Czwartek, 16 Marzec 2017 15:21
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2
Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!