Ferie za:

Język białoruski
Zawody Strzeleckie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Wtorek, 25 Kwiecień 2017 18:26

05.04.2017 odbyły się zorganizowane przez PG 7  II Międzyszkolne Zawody Strzeleckie dla Szkół Gimnazjalnych z Dodatkowym Nauczaniem Języka Białoruskiego na strzelnicy UKS Kaliber.
Powalczyć o tytuł najlepszego strzelca indywidualnie i drużynowo przybyły szkoły:
1.    Niepubliczne Gimnazjum św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku
2.    Gimnazjum w Orli
3.    Gimnazjum z DNJB w Hajnówce
4.    Gimnazjum im. Abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego w Narwi
5.    PG 7 Białystok
Wszystkie drużyny przeszły szkolenie jak obchodzić się z bronią, które przeprowadził trener naszych klas sportowych pan Arkadiusz Tymofiejuk. Już pierwsze oddane strzały pokazały, że rywalizacja będzie trudna, ponieważ zawodnicy reprezentowali zbliżony i zaskakująco wysoki poziom.
Na podium indywidualnie stanęli:
I miejsce - Janusz Golonko - PG Narew 191 pkt.
II miejsce - Michał Fiedoruk - PG Narew 190 pkt.
III miejsce - Barbara Łukianiuk - PG 7 Białystok 190 pkt.
Zwycięzca Janusz Golonko strzelał z broni palnej 9mm.
Drużynowo:
I miejsce - PG Narew
II miejsce - PG Orla
III miejsce - PG 7 Białystok
Zawodnicy zwycięskiej drużyny PG Narew w nagrodę strzelali z ostrej amunicji.
Pierwszy raz w zmaganiach udział wzięli nauczyciele. Wszyscy starali się nie ustępować swoim podopiecznym. Podjęli wyzwanie, przez co dobrze się bawili i pokazali prawdziwą, ale zdrową rywalizaję.
Klasyfikacja nauczycieli:
I miejsce Bożena Szokało-Jefimiuk - PG Hajnówka 189 pkt.
II miejsce Elżbieta Rudkowska - PG 7 Białystok 188 pkt.
III miejsce Sławomir Sacharewicz - PG Orla 184 pkt.

zobacz zdjęcia 

Zmieniony: Czwartek, 08 Czerwiec 2017 14:09
 
"Курачка-рабка" w PS 64 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Piątek, 24 Marzec 2017 22:06

20.03.2017 odwiedziliśmy Samorządowe Przedszkole nr 54 „Akademię Jasia i Małgosi” w Białymstoku. Celem było pokazanie języka białoruskiego. Najlepiej to zrobić poprzez bajki, które wszyscy od najmłodszych lat kochają. Na początku dzieci dowiedziały się, że język białoruski dla wielu ludzi zamieszkujących Białystok, jak też całe Podlasie, jest językiem ojczystym. Zostały przywitane białoruską piosenką na powitanie „ Добры дзень, вітаем Вас …”Dzieci zapoznały się z alfabetem białoruskim. Najbardziej spodobała im się literka Ж, która przypomina żuka. Zanim usłyszały bajkę pt. „Курачка-рабка” wspólnie z uczennicami tłumaczyły słówka, które pojawiły się w tekście. Dzieci były zaangażowane i ku naszemu zaskoczeniu bardzo dobrze radziły sobie z tłumaczeniem. Przedszkolaki słuchały uważnie, ponieważ miały zadanie: po wysłuchaniu bajki musiały ułożyć w kolejności rysunki przedstawiające treść utworu. Zrobiły to bezbłędnie. Z rysunków powstała książeczką, którą mogły pokolorować. Spotkanie tak im się spodobało, że nie chciały wypuścić naszych uczennic.

zobacz zdjęcia

Zmieniony: Piątek, 31 Marzec 2017 09:05
 
Dzień Rodnaj Mowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Poniedziałek, 13 Marzec 2017 18:33

21 lutego w Zespole Szkół św. św. Cyryla i Metodego świętowaliśmy Dzień Rodnaj Mowy.
Z tej okazji pod patronatem Radio Racja i Niwy odbyło się dyktando białoruskie, w którym wzięło udział 40 uczniów.
W tym roku po raz pierwszy pisali zaproszeni goście: Jury Kułabuchau- radca prawny Ambasady Białorusi w Warszawie, Eugeniusz Wappa- szef Rady Programowej Tygodnika Niwa i Prezes Radio Racja, Bazyli Siegień- doktor uniwersytetu w Białymstoku i zastępca szefa Białoruskiego Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego, Źmicier Kościn- dziennikarz Radio Racja, Michał Stepaniuk- dziennikarz Radio Białystok, Ala Kamieńska- muzyk, prowadząca zespół w Zespole Szkół św. św. Cyryla i Metodego
Teksty dyktand dotyczyły życia i działalności Francyska Skaryny, ponieważ w tym roku obchodzimy 500-lecie wydania przez niego białoruskiej Biblii.
W części artystycznej mieliśmy możliwość wysłuchania występu zespołu ze Szkoły św. św. Cyryla i Metodego pod kierunkiem Pani Ali Kamieńskiej, jak również "Gawendy białoruskiej" w wykonaniu Krystiana Poskrobko z Gimnazjum w Narwi. Na zakończenie spotkania uczniowie z Narwi zaprezentowali scenkę teatralną pod tytułem „На лаўцы цёткі Юлькі”.
Wyniki naszych uczniów: III miejsce - Klaudia Golińska kl. II b, wyróżnienie- Barbara Łukianiuk kl. II b

zobacz zdjęcia

Zmieniony: Czwartek, 16 Marzec 2017 15:21
 
Maslenica PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Piątek, 24 Luty 2017 22:13
Uczniowie uczący się języka białoruskiego i rosyjskiego, z okazji trwającego tygodnia Maslenicy 24.02 w piątek spędzali wspólnie czas przy herbatce z samowara, kosztowali naleśniki przygotowane przez uczniów i słuchali białoruskiej oraz rosyjskiej muzyki. Maslenica - siedem dni zabawy, radości i wspólnych biesiad nazywa się także „Serowym Tygodniem” albo „Mięsopustem”. To czas przygotowań do Wielkiego Postu, który zakończy się Wielkanocą.
W tradycjach Maslenicy, każdy jej dzień ma swoją nazwę: Poniedziałek – spotkanie, Wtorek – zalecanki, Środa – łakomstwo, Czwartek – hulanie, Piątek – wieczorki u teściowej,Sobota – posiadówki u synowej, Niedziela – Niedziela wybaczania.
Każdy z tych dni ma swoje obrzędy, których sens jest jednakowy: chodzić w gości i zapraszać gości, cieszyć się i weselić. Główny symbol Maslenicy to bliny (naleśniki). Tradycja przyrządzania tej potrawy wzięła się z podobieństwa blinów do słońca, co też symbolizuje nadejście wiosny.                                                                                                              
zobacz zdjęcia
Zmieniony: Wtorek, 28 Luty 2017 11:12
 
Życzenia w Radio Racja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rudkowska   
Sobota, 21 Styczeń 2017 22:47

W grudniu uczniowie uczący się języka białoruskiego odwiedzili redakcję białoruskiego radio Racja, gdzie nagrali życzenia świąteczne swoim bliskim, które zostały wyemitowane na antenie w popularnym koncercie życzeń.

zobacz zdjęcia 

Zmieniony: Poniedziałek, 06 Luty 2017 09:45
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2
Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!