Wakacje już za:

Warsztat pt. „My i …..reszta Europy” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 17 Luty 2017 09:15
14 lutego 2017 r. uczniowie z klasy III d pracujący nad projektem pt. „Różnorodność jest ciekawa” wzięli udział w warsztatach pt. „My i …. reszta Europy” prowadzonych przez p. Małgorzatę Rusiłowicz. 
Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego ćwiczenia pt. „Codzienne przedmioty i ich niecodzienne zastosowanie”. Każda grupa otrzymała jeden przedmiot
(menorę, muhir, pojemnik na fez, wachlarz gruziński oraz fez) a następnie musiała na tzw. karcie przedmiotu wpisać jego właściwą nazwę (lub ją wymyślić, w przypadku, gdy nie wiadomo było, co to za przedmiot), podać informację do czego dany przedmiot służy oraz do czego można go jeszcze dodatkowo i praktycznie wykorzystać. Okazało się, że nie mając dotychczas do czynienia z niektórymi przedmiotami chociażby muhirem, czy fezem mieliśmy trudność z nadaniem im  nazwy i określeniem przeznaczenia. Młodzież doszła do wniosku, że jest to zupełnie naturalne, ponieważ każdy człowiek jest niejako „zatopiony” we własnej kulturze i przez pryzmat osobistych doświadczeń opisuje oraz interpretuje dookolną rzeczywistość. 
Drugie ćwiczenie pt. „Skąd to o Nich wiemy?” miało na celu uporządkowanie wiedzy na temat mechanizmów powstawania i działania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Grupy otrzymały zadanie, w którym miały wypisać cechy pozytywne i negatywne określonych osób: kobiety (blondynki), bogacza, biedaka, polityka oraz nauczyciela. Kolejnym etapem warsztatów była „mentalna” wizyta w supermarkecie. W czasie dyskusji uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami i obserwacjami dokonując analizy ludzkich zachowań w czasie zakupów, zasad, którymi się kierujemy wybierając towary oraz tzw. „typów” kupujących. Po co to wszystko? Otóż w podsumowaniu okazało się, że supermarket może być metaforą kultury, ponieważ:
- w supermarkecie potrzebujemy dużo czasu, aby zorientować się w asortymencie – tak jak we własnej  oraz obcej kulturze;
-  zewnętrzny obserwator dość szybko jest w stanie rozpoznać tych, którzy w supermarkecie czują się „jak u siebie, czy jak w domu” oraz tych, którzy są obcy i zagubieni – tak jak w kulturze;
-  w supermarkecie, tak jak wewnątrz kultury istnieje duża różnorodność;
- klienci supermarketu kupujący różne towary raczej nie mają z sobą wiele wspólnego a niektórzy nie mają żadnych szans, żeby się ze sobą spotkać;
- jeżeli jest się wystarczająco upartym klientem, to można wymusić zmianę, np. w asortymencie.
W związku z tym, że w ramach realizowanego projektu klasa III d przygotowuje m.in. materiały o sąsiadach (krajach sąsiadujących z Polską) w dalszej części warsztatu poznaliśmy opinie obcokrajowców na temat Polski i Polaków. Pani Małgorzata pokazała nam mapkę pt. „ Świat według Polaków” autorstwa polskiego wykładowcy ze Słowackiej Akademii Nauk przedstawiającą nasze stereotypy o innych państwach. Dokonaliśmy jej analizy i okazało się, że mówiąc o innych narodach często posługujemy się stereotypami i tak na przykład: Chiny  kojarzą się nam z produkcją tanich towarów, Czesi- Pepicy ze śmiesznym językiem i krecikiem  z kreskówki, Niemcy – z Hitlerem, BMW i Podolskym, południe Europy zaś z urlopem i wypoczynkiem oraz ciepłym morzem – podobnie jak Afryka.
Następnie obejrzeliśmy dwa filmy pt. „ Co naprawdę myślą o nas obcokrajowcy” i „Co o Polakach tak naprawdę myślą młodzi ludzie z Europy?”. Dzięki nim uczniowie poznali opinie obcokrajowców na temat naszego kraju i Polaków. Stały się one punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, jacy jesteśmy jako naród i jak nas postrzegają inne narody. Okazało się, że Polacy cenieni są za gościnność, otwartość, życzliwość, pracowitość. Naszymi wadami natomiast jest słaba znajomość języka angielskiego (co znacznie utrudnia nawiązanie kontaktu i porozumiewanie się) oraz zamiłowanie do alkoholu. Najważniejsze, że młodzież doszła do wniosku, iż to, jak jesteśmy postrzegani, nie zależy od tego do jakiej nacji przynależymy, tylko raczej od tego - jakimi jesteśmy ludźmi, jak się zachowujemy i co sobą reprezentujemy.
Warsztaty zakończyły się prezentacją przez grupy opinii obcokrajowców, którzy postanowili osiąść na stałe w Polsce. Każda grupa pracowała z tekstem wywiadu przeprowadzonego z jedną osobą: Julią Krawiec (Ukrainką), Conrado Moreno (Hiszpanem), Kevinem Aistonem (Anglikiem) oraz Seffenem Mollerem (Niemcem). 
A co udało nam się dostrzec po warsztatach? Przede wszystkim to, że „My i … reszta Europy” w gruncie rzeczy różnimy się, ale wiele nas także łączy. Jak powiedział prof. dr hab. Paweł Śpiewak, że z jednej strony czujemy się bardzo związani z własnym narodem, czasami jesteśmy zbyt skromni a czasem zagubieni to z drugiej strony dostrzegamy „[…] różnorodność innych narodów oraz […] doceniamy inne nacje w ich odmienności, dajemy sobie tez prawo do swojej odrębności i do swoich dziwactw. Nie musimy już być we wszystkim tacy jak inni”.
Zrozumieliśmy też, że Obcy/Inni żyją obok nas i ważne jest, aby ich dostrzec i zrozumieć, że owa „inność/obcość” tak naprawdę dotyczy każdego człowieka. Wszyscy w gruncie rzeczy jesteśmy Obcymi/ Innymi. Różnimy się wyglądem, poglądami, mamy różnorodne zainteresowania, mieszkamy w różnych rodzinach, posiadamy innych przyjaciół, inaczej spędzamy czas wolny itd. Dopiero wówczas, gdy będziemy potrafili dostrzec inność/obcość również w nas samych zrozumiemy i będziemy szanować inność drugiego człowieka. 
Małgorzata Sokół
 

Zmieniony: Piątek, 17 Luty 2017 09:18
 
Free template 'Feel Free' by [ Anch ] Gorsk.net Studio. Please, don't remove this hidden copyleft!